San Francisco’s largest free music event of the year returns this weekend with the 14th Annual Hardly Strictly Bluegrass festival at Golden Gate Park.

The action starts Friday with Ryan Adams, Yo La Tengo and Conor Oberst before continuing on Saturday with Deltron 3030, Social Distortion and Tweedy (Jeff Tweedy of Wilco) and closing Sunday with Rosanne Cash, Lake Street Dive and T Bone Bone Burnett.

Of course, those are just a few of the many acts performing on seven stages that draw upwards of 700,000 people to the park throughout the weekend.

Several performances will also be streamed live on the festival’s website for those who can’t make it to Golden Gate Park.

The complete lineup:


Star Stage
10:30am Poor Man’s Whiskey
11:30am The Aquabats!
1:30pm Thao & The Get Down Stay Down
2:45pm Dave Alvin & Phil Alvin with The Guilty Ones
4:30pm Lucinda Williams

Banjo Stage
12:00pm Peter Rowan’s Twang An’ Groove
1:15pm The Waybacks
2:40pm John Prine
4:15pm Dry Branch Fire Squad
5:45pm Ryan Adams

Arrow Stage
12:00pm Bill Kirchen & Too Much Fun
1:15pm Buckwheat Zydeco
2:35pm Hurray For The Riff Raff
4:00pm Cibo Matto with Nels Cline
5:45pm Yo La Tengo

Rooster Stage
12:00pm Waxahatchee
1:00pm The Good Life
2:10pm Jonathan Wilson
3:20pm Sharon Van Etten
4:30pm Dawes
5:45pm Conor Oberst


Star Stage
11:00am Whograss
12:30pm Bad Luck Jonathan
2:10pm Justin Townes Earle
3:55pm Mavis Staples
5:45pm Chris Isaak

Banjo Stage
11:00am McCrary Sisters
12:10pm Alison Brown Quintet
1:25pm The Time Jumpers Featuring Vince Gill, Kenny Sears, Dawn Sears and Ranger Doug Green
2:45pm Holler Down The Hollow: A Hardly Strictly Salute To the Masters (Dickens, Hellman, Reed, Scruggs, Seeger, Watson & Winchester)
4:25pm Dave Rawlings Machine
5:45pm Steve Earle & The Dukes

Arrow Stage
11:00am Evolfo
12:05pm Blue Rodeo
1:15pm Johnnyswim
2:30pm St. Paul & The Broken Bones
3:50pm Jon Batiste and Stay Human
4:55pm Reckless Kelly
6:15pm The Flatlanders Featuring Joe Ely, Jimmie Dale Gilmore & Butch Hancock

Rooster Stage
11:00am Carlene Carter
12:15pm Buddy Miller’s Cavalcade of Stars: Kate York, Striking Matches, Nikki Lane, Shawn Colvin, Tony Joe White, Buddy Miller & Friends with Doug Seegers, Sam Palladio & McCrary Sisters
5:30pm Robert Earl Keen

Towers of Gold Stage
11:40am Red Baraat
1:20pm Deltron 3030 with The 3030 Orchestra
3:05pm Built To Spill
4:45pm Social Distortion

Porch Stage
11:00am The Mastersons
12:10pm Rose’s Pawn Shop
1:25pm The Felice Brothers
2:40pm Parker Millsap
3:50pm Jessica Hernandez & The Deltas
4:50pm Chris Smither
6:05pm Sister Sparrow & The Dirty Birds

Bandwagon Stage
11:40am Horseshoe Hill
2:00pm Willie Watson
3:20pm Heidi Clare


Star Stage
11:45am Robbie Fulks
1:15pm The Lone Bellow
2:50pm Rosanne Cash
4:30pm Lake Street Dive
6:10pm Bruce Cockburn

Banjo Stage
11:00am Malawi Mouse Boys
12:05pm Hot Rize Featuring Red Knuckles & The Trailblazers
1:25pm Jerry Douglas Presents Earls of Leicester
2:45pm Ralph Stanley & The Clinch Mountain Boys
4:05pm Tweedy
5:45pm Emmylou Harris

Arrow Stage
11:00am The Sam Chase
12:10pm Nitty Gritty Dirt Band
1:25pm Moonalice
2:45pm Blackie & The Rodeo Kings
4:10pm Lukas Nelson & Promise of The Real
5:45pm Joe Russo’s Almost Dead

Rooster Stage
11:00am The Go To Hell Man Clan
12:10pm Kevin Welch & Kieran Kane & Fats Kaplin
1:25pm Sun Kil Moon
2:45pm Chuck Prophet & the Mission Express
4:00pm T Bone Burnett
5:30pm Jason Isbell

Star Stage
11:45am Robbie Fulks
1:15pm The Lone Bellow
2:50pm Rosanne Cash
4:30pm Lake Street Dive
6:10pm Bruce Cockburn

Towers of Gold Stage
11:00am The Apache Relay
12:30pm Laurie Lewis & The Right Hands
2:00pm Bonnie “Prince” Billy & The Cairo Gang Featuring Dawn McCarthy
3:40pm Béla Fleck & Abigail Washburn
5:20pm Dwight Yoakam

Porch Stage
11:00am Jesse DeNatale
12:10pm Chuck Cannon
1:25pm The High Bar Gang
2:40pm Shelly Colvin
3:55pm Caitlin Rose
5:10pm Sarah Jarosz
6:20pm Rising Appalachia

Bandwagon Stage
11:40am Jimmie Dale Gilmore
2:15pm JB Nimble
5:10pm The Brothers Gibb

Photos from last year: